ورود به حسابثبت نام

خرید بیت کوین (BTC) | قیمت لحظه ای بیت کوین و فروش بیت کوین

لوگوبیت‌کوین0.02%3,367,677,253.512
حجم کل بازار
1,135,930,947,490.259
حجم معامله 24
26,014,890,013
تسلط به بازار (دامیننس)
53.3004%
ارز در گردش
19,720,140
مشاهده تحلیل بیت‌کوین
پایین‌ترین قیمت خرید
-
بالاترین قیمت
-
24 ساعت
1 هفته
1 ماه
1 سال
مجموع ارز در دسترس
19,720,140
حداکثر ارز قابل عرضه
-
شروع معامله
محاسبه قیمت
خرید بیت کوین (BTC) | قیمت لحظه ای بیت کوین و فروش بیت کوین

نام ارزهای دیجیتال و بیت کوین (Bitcoin) همیشه در کنار هم به کار می‌رود. در واقع، ارز دیجیتال بیت کوین با نماد اختصاری BTC، اولین و مشهورترین ارز دیجیتالی است که به جهانیان معرفی شد. از سال 2009 که این ارز دیجیتال توسط شخصی ناشناس، با لقب ساتوشی ناکاموتو، ایجاد شد، توانسته به باارزش‌ترین و سرشناس‌ترین رمزارز دنیا تبدیل شود و روزانه، خرید بیت کوین و فروش BTC در حجم بالایی انجام می‌شود.

به‌این‌ترتیب، بیت کوین به اولین ارز دیجیتالی تبدیل شد که از سیستم‌های مالی سنتی تمرکززدایی می‌کند و تراکنش‌هایش بر اساس فناوری بلاک‌چین انجام می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با این ارز و نحوه خرید و فروش بیت کوین در صرافی اینوکس، تاریخچه و قیمت بیت کوین این مطلب را دنبال کنید.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) ارز دیجیتالی است که به‌عنوان ارز مجازی و جایگزینی برای پول‌های رایج کشورها راه‌اندازی شد. در واقع، بیت کوین امکان انتقال ارزش را بدون نیاز به نظارت شخص ثالث و یا نهاد مرکزی فراهم می‌کند. در عوض، این ارز دیجیتال به فناوری بلاک‌چین و ماینرهایی وابسته است که وظیفه‌ی تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید را به‌صورت غیرمتمرکز برعهده دارند.

از سال 2009 که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را راه‌اندازی کرد، این ارز دیجیتال توانسته است که به مشهورترین رمزارز دنیا تبدیل شود. به‌این‌ترتیب، افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و یا معاملات کوتاه‌مدت، به خرید بیت کوین اقدام کرده‌اند. این اتفاق، الهام‌بخش ارزهای دیجیتال بعدی شد و از این طریق، امور مالی غیرمتمرکز (Defi) پدید آمد.

تاریخچه‌ ارز دیجیتال بیت کوین

در اوت 2008، دامنه‌ی Bitcoin.org ثبت شد؛ اما کسی درباره‌ی هویت بنیان‌گذار آن اطلاعی ندارد. در اکتبر 2008، فردی ناشناس در پُستی اعلام کرد که روی یک سیستم نقدی الکترونیکی همتابه‌همتا کار می‌کند و این سیستم به نظارت شخص ثالث نیازی ندارد. مطلب آن پست، امروزه به‌عنوان وایت‌پیپر ارز دیجیتال بیت کوین شناخته می‌شود.

در سوم ژانویه‌ی 2009، اولین بلوک ارز دیجیتال بیت کوین (بلوک صفر) استخراج شد. این بلوک با عنوان بلوک پیدایش نیز شناخته می‌شود.

خرید بیت کوین

بیت کوین اولین و معتبرترین ارز دیجیتال دنیا است. بسیاری از صرافی‌های جهانی امکان خرید و فروش بیت کوین را فراهم کرده‌اند؛ اما همان‌طور که می‌دانید، کشور ایران با تحریم‌های جهانی مواجه است و امکان استفاده از اغلب این صرافی‌ها برای ساکنان ایران فراهم نیست. از سوی دیگر، شما نمی‌توانید در این صرافی‌ها قیمت بیت کوین به تومان را ببینید و آن را با ریال معامله کنید.

پس، برای خرید بیت کوین و فروش آن، باید از یک صرافی خوب ایرانی استفاده کنید. به همین منظور، در صرافی ارز دیجیتال اینوکس، شما می‌توانید ارز دیجیتال بیت کوین را با تومان و تتر خریداری کنید. خرید بیت کوین از صرافی اینوکس بسیار ساده است و امنیت بسیار بالایی دارد. به‌این‌ترتیب، شما به‌راحتی و با بهترین قیمت می‌توانید ارز دیجیتال بیت کوین را در صرافی اینوکس بخرید یا بفروشید.

خرید و فروش بیت کوین در صرافی اینوکس

شما به راحتی می‌توانید قیمت بیت کوین به تومان و تتر را در صرافی اینوکس مشاهده کنید و همان‌جا با سرعت زیاد معاملات خود را انجام دهید. مراحل خرید و فروش بیت کوین در صرافی اینوکس به‌صورت زیر است:

 1. به سایت صرافی اینوکس مراجعه کنید.
 2. در سایت صرافی ثبت‌نام کنید.
 3. اطلاعات کاربری و شخصی خود را ارائه دهید.
 4. قیمت لحظه ای بیت کوین را مشاهده کنید.
 5. درخواست خرید یا فروش بیت کوین را ثبت کنید.
 6. شما می‌توانید بیت کوین را با تتر و ریال در صرافی اینوکس خرید و فروش کنید.
 7. معامله‌ی شما با سرعت بسیار بالایی انجام خواهد گرفت.

ارز دیجیتال بیت کوین سرشناس‌ترین رمزارز دنیا است که روزانه در حجم بسیار بالایی معامله می‌شود. بسیاری از سرمایه‌گذاران به خرید و فروش بیت کوین علاقه دارند. در همین راستا، برای خرید و فروش راحت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، صرافی اینوکس انواع خدمات مالی را به شما ارائه کرده است و شما می‌توانید به قیمتی بسیار مناسب و با کمترین کارمزد معاملات ارز دیجیتال را در این صرافی انجام دهید.

قیمت بیت کوین (BTC)

پیش از سرمایه‌گذاری، باید با قیمت لحظه ای بیت کوین و همچنین، تاریخچه قیمت بیت کوین به دلار آشنا شوید.

تاریخچه قیمت بیت کوین از 2009 تا 2015

در سال 2009 و هنگام معرفی، قیمت بیتکون صفر بود. در 17 ژوئیه 2010، قیمت بیت کوین به 0.09 دلار رسید. در 13 آوریل 2011، قیمت لحظه ای بیت کوین دوباره رشد داشت و این روند را تا 7 ژوئن ادامه داد و به 29.6 دلار رسید. پس از آن، قیمت ارز بیت کوین رکودی عجیب را تجربه کرد و تا ماه نوامبر به 2.05 دلار بازگشت.

در سال 2012، قیمت لحظه ای بیت کوین توانست به 13.5 دلار برسد. در سال 2013، شاهد افزایش قیمت بیت کوین به دلار بودیم و سال را با 13.28 آغاز کرد و توانست تا 8 آوریل، به 230 دلار برسد. اما چند هفته بعد و تا 4 ژوئیه، قیمت بیت کوین به 68.5 بازگشت. در اوایل اکتبر همان سال، قیمت لحظه ای بیت کوین تا 123 افزایش یافت. همچنین، تا تا ماه دسامبر، قیمت بیت کوین به 1237 دلار رسید.

البته 3 روز بعد، دوباره به 687 دلار بازگشت. در سال 2014، قیمت بیت کوین دوباره کاهش یافت و در ابتدای سال 2015، شاهد قیمت بیتکوین در 315.21 دلار هستیم.

قیمت بیت کوین از 2016 تا 2020

قیمت بیت کوین در سال 2016 به‌آرامی رشد کرد و تا پایان سال به 900 دلار رسید. در سال 2017، قیمت ارز BTC در حدود 1000 دلار بود تا اینکه در اواسط ماه مه، قیمت بیت کوین به 2000 دلار رسید. سپس، در 15 دسامبر، قیمت ارز بیت کوین رکورد 19،345 دلار را ثبت کرد. این مسئله باعث توجه گسترده‌ای به ارزهای دیجیتال و توسعه‌ی بسیاری از پلتفرم‌های جدید شد.

قیمت بیت کوین در سال‌های 2018 و 2019، نوسانات زیادی را تجربه کرد. مثلاً در ژوئن 2019 قیمت لحظه ای بیت کوین به 10،000 دلار رسید؛ اما تا اواسط ماه دسامبر دوباره به 6635 دلار بازگشت.

در سال 2020، شیوع بیماری باعث تعطیلی اقتصاد جهانی شد. اینجا بود که بیت کوین دوباره اهمیت پیدا کرد. در آغاز این سال، قیمت بیت کوین به دلار در حدود 6965 به ثبت رسید. علاوه‌بر آن، سیاست‌های ناکارآمد دولت آمریکا و تردید سرمایه‌گذاران به اقتصاد جهانی، دوباره باعث رشد قیمت بیت کوین شد.

در 23 نوامبر این سال، قیمت لحظه ای بیت کوین به 19،257 رسید و تا ماه دسامبر، تا 29،000 دلار افزایش یافت. به‌این‌ترتیب، قیمت بیت کوین در سال 2020، 416 درصد رشد را تجربه کرد.

قیمت بیت کوین از 2021 تا کنون

در سال 2021، تنها یک ماه طول کشید تا قیمت بیت کوین بتواند رکورد خود را در سال 2020، بشکند. در 7 ژانویه، قیمت لحظه ای بیت کوین به 40،000 دلار رسید. در اواسط آوریل، با معرفی عمومی کوین بیس، یک صرافی ارز دیجیتال، قیمت بیت کوین به بالاترین سطح تاریخی خود، یعنی 60،000 دلار رسید. سپس، در 12 آوریل 2021، قیمت بیت کوین تا 63،558 دلار افزایش یافت.

در تابستان 2021، قیمت لحظه ای بیت کوین تا 50 درصد کاهش داشت و در 19 ژوئیه، قیمت بیتکوین به 29،796 دلار رسید. در ماه سپتامبر، شاهد روند صعودی دیگری بودیم و قیمت بیت کوین به دلار به حدود 52،690 رسید؛ اما دو هفته بعد، دوباره تا 40،710 دلار کاهش یافت. در 10 نوامبر 2021، قیمت لحظه ای بیت کوین دوباره به بالاترین سطح خود، یعنی 68،789 دلار رسید.

در اواسط دسامبر، قیمت بیت کوین تا 41،164 دلار سقوط کرد. در آن زمان، به‌خاطر شیوع سویه‌ی جدیدی از بیماری و افزایش نرخ تورم، سرمایه‌گذاران به وحشت افتادند و قیمت بیت کوین نوسانات مختلفی را تجربه کرد.

از ژانویه تا مه 2022، قیمت بیت کوین به‌آرامی کاهش یافت و در پایان ماه مارس، قیمت لحظه ای بیت کوین را در 47،445 می‌بینیم و همچنین، در 11 مه، قیمت بیتکوین تا 28،305 دلار کاهش می‌یابد. در واقع، این اولین‌باری بود که از ژوئیه 2021، قیمت بیت کوین به دلار، به زیر 30،000 دلار می‌آمد. در ادامه، قیمت بیت کوین به زیر 23،000 دلار سقوط کرد.

چه چیزی از بیت کوین (Bitcoin) پشتیبانی می‌کند؟

در این بخش، بررسی می‌کنیم که چه چیزی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و روی قیمت ارز بیت کوین اثر می‌گذارد. برخلاف ارزهای سنتی، بیت کوین توسط بانک‌ها و دولت‌های کشورها صادر نمی‌شود؛ بنابراین، عواملی مانند نرخ تورم، سیاست‌های پولی و شاخص‌های اقتصادی به‌طور مستقیم روی قیمت بیتکوین اثر نمی‌گذارند. اگرچه ممکن است که تأثیر غیرمستقیمی روی قیمت ارز BTC داشته باشند.

ارز دیجیتال بیت کوین بر اساس فناوری بلاک‌چین کار می‌کند که یک دفترکل توزیع‌شده است. در واقع، بلاک‌چین مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط را شامل می‌شود که در واحد‌هایی، به نام بلوک، قرار می‌گیرند. این اطلاعات می‌توانند شامل تراکنش‌ها، خریدار و فروشنده، زمان و تاریخ، ارزش کل و... باشند. به‌این‌ترتیب، بلوک‌ها بر اساس تاریخ به یکدیگر متصل شده و زنجیره‌ی بلوکی را ایجاد می‌کنند.

بلاک‌چین شفافیت بالایی دارد و همه‌ی کاربران می‌توانند اطلاعات موجود در بلوک‌ها را مشاهده کنند. اگرچه ممکن است که این مسئله، بلاک‌چین را ناامن نشان دهد؛ اما ازآنجایی‌که بیش از نیمی از ماینرها باید اطلاعات را تأیید کنند، امنیت بیت کوین فراهم می‌شود. علاوه‌بر آن، هر بلوک دارای یک کد منحصربه‌فرد است که توسط تابع هَش و قدرت محاسباتی ماینرها ایجاد می‌شود.

فناوری بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

فناوری ارز دیجیتال بیت کوین امنیت بسیار بالایی دارد و تمام سوابق مربوط به خرید و فروش بیت کوین را با دقت بالایی ذخیره می‌کند. هنگامی که یک تراکنش در این بلاک‌چین انجام می‌شود، اطلاعات بلوک‌های قبلی با داده‌های جدید ترکیب شده و به تأیید ماینرها می‌رسد تا در بلوک جدید ثبت شود.

وقتی یک تراکنش تأیید شود، بلوک جدیدی باز می‌شود و از این طریق، بیت کوینی ایجاد خواهد شد که به‌عنوان پاداش، در اختیار ماینرها قرار می‌گیرد. به این فرایند، استخراج بیت کوین گفته می‌شود و ماینرها می‌توانند به فروش بیت کوین خود و یا نگهداری از آن، اقدام کنند. در همین راستا، بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمزنگاری اطلاعات بلاک‌چین استفاده می‌کند.

بلاک‌چین بیت کوین چگونه است؟

یکی از پیشرفت‌های اساسی بیت کوین، حل مشکل «دو بار خرج‌کردن» بود. رفع این مشکل، به بیت کوین کمک کرد که امکان ارسال آن، بدون نظارت شخص ثالث، فراهم شود. فرض کنید که تعدادی دفتر با تراکنش‌های مشابه وجود دارند و دراین‌بین، تراکنش موجود در یک دفتر، با بقیه مغایرت دارد. به‌این‌ترتیب، ممکن است که یک فرد بخواهد دیگران را فریب بدهد.

به این مشکل، دابل اسپند گفته می‌شود. برای حل این چالش، بیت کوین دفترهایی را که با اکثریت دفترها مغایرت دارند، نادیده می‌گیرد و تراکنش را رد می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که ارز دیجیتال بیت کوین این کار را در یک دفترکل توزیع‌شده در سراسر جهان انجام می‌دهد.

هر گره کامپیوتری در این دفترکل، دارای یک کپی یکسان از تمام تراکنش‌ها است. مقادیر ثبت‌شده در این دفترها، به‌طور مداوم بررسی می‌شوند تا با کل دفاتر همخوانی داشته باشند. به‌این‌ترتیب، همه‌ی افراد در سراسر جهان، بدون نظارت شخص ثالث، می‌توانند تراکنش‌های بیت کوین را انجام دهند.

ارز دیجیتال بیت کوین از چه چیزی ساخته شده است؟

بیت کوین یک سیستم رمزنگاری است که تبادل ارزش دیجیتال را بر اساس کلیدهای عمومی فراهم می‌کند. به‌این‌ترتیب، جریان تراکنش‌های ارز دیجیتال بیت کوین با استفاده از کلیدهای عمومی و امضاهای دیجیتالی شکل می‌گیرد. همچنین، برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی افراد مخرب، از یک جفت کلید برای رمزنگاری و رمزگشایی اطلاعات استفاده می‌شود.

امضای دیجیتالی یا الکترونیکی از یک الگوریتم ریاضی برای تأیید اعتبار و یکپارچگی داده‌ها استفاده می‌کند. از این طریق، بیت کوین به زنجیره‌ای از امضاهای دیجیتالی تبدیل می‌شود که انتقال ارزش و خرید و فروش بیت کوین را ایمن می‌کند.

بیت کوین (BTC) چگونه عرضه می‌شود؟

وقتی شما در بازار به خرید بیت کوین اقدام می‌کنید، در واقع، این بیت کوین‌ها قبلاً در فرایند استخراج تولید شده‌اند. هر کاربری که سیستم کامپیوتری خود را به این شبکه متصل کرده و از قدرت محاسباتی سخت‌افزار خود برای تولید بلوک‌های جدید استفاده می‌کند، یک ماینر یا استخراج‌کننده نامیده می‌شود. به این روش رسیدن به اجماع، الگوریتم اثبات کار (PoW) می‌گوییم.

در این الگوریتم، هرکدام از ماینرها، به‌عنوان یک گره (Node) شناخته شده و بلوک‌ها را به زنجیره‌ی بیت کوین اضافه می‌کنند. این شبکه نیز بابت اعتبارسنجی، به ماینرها پاداشی پرداخت می‌کند. پاداش ماینرها، همان بیت کوینی است که استخراج شده و به جریان در گردش این ارز، اضافه می‌شود.

هاوینگ (Halving) بیت کوین چیست؟

یکی از راهکارهایی که ساتوشی ناکاموتو برای کنترل تورم این ارز و افزایش قیمت بیت کوین انجام داده، سخت‌شدن استخراج است. در ابتدا، تعداد ماینرها زیاد نبود و بیت کوین نیز دچار سختی استخراج نشده بود؛ پس، ماینرها با ابزاری ساده، این ارز دیجیتال را استخراج می‌کردند. بااین‌حال، بیت کوین پس از استخراج هر 210،000 بلوک (تقریباً هر 4 سال یکبار) دچار سختی شده و پاداش ایجاد هر بلوک، نصف می‌شود.

برای مثال، در سال 2009، پاداش استخراج هر بلوک، 50 بیت کوین بود. این پاداش در سال 2012، به 25 بیت کوین کاهش یافت. در سال 2016، دوباره پاداش ایجاد بلوک نصف شد و به 12.5 بیت کوین رسید و در نهایت، در سال 2020، پاداش استخراج هر بلوک، 6.25 بیت کوین شد.

به‌این‌ترتیب، با کاهش پاداش استخراج، جلوی تورم این ارز دیجیتال گرفته می‌شود و این مسئله باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد.

آیا ارز دیجیتال بیت کوین امن است؟

پیش از خرید بیت کوین (BTC) باید درباره‌ی امنیت آن، مطمئن شوید. رمزنگاری ارز دیجیتال بیت کوین بر اساس الگوریتم SHA-256 انجام می‌شود. این الگوریتم، توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده تأیید شده است. در واقع، شکستن این سد امنیتی غیرممکن بوده و هیچ‌کس نمی‌تواند بیت کوین را از این نظر دچار مشکل کند.

البته در چند مورد، هک‌شدن صرافی‌های ارائه‌کننده‌ی ارز دیجیتال بیت کوین مشاهده شده است؛ اما هک‌شدن صرافی ربطی به شبکه‌ی بیت کوین ندارد و صرفاً سایت صرافی مورد حمله قرار گرفته است. از نظر تئوری، هرکسی که بخواهد شبکه‌ی ارز دیجیتال بیت کوین را هک کند، باید بیش از نیمی از گره‌های این شبکه را در اختیار داشته باشد.

ازآنجایی‌که تعداد گره‌های بیت کوین بسیار زیاد است و همه‌ی این گره‌ها برای استخراج، نیاز به هزینه‌ی سخت‌افزاری و برق مصرفی دارند، عملاً هیچ‌کس نمی‌تواند بیش از نیمی از گره‌ها را کنترل کند. بااین‌حال، هنوز یک مشکل اساسی برای بیت کوین وجود دارد و این مشکل، عدم وجود نهاد مرکزی است. در نتیجه، اگر کسی ارزهای خود را گم کند، امکان بازیابی آن‌ها را نخواهد داشت. البته این ماهیت ارزهای دیجیتال است و صرفا درمورد بیت‌کوین نیست.

ارز دیجیتال بیت کوین تا چه حد ناشناس است؟

اصولاً ارز دیجیتال بیت کوین «ناشناس» (Anonymous) نامیده می‌شود، برای اینکه خرید و فروش بیت کوین و مبادله‌ی آن، بدون افشای اطلاعات شخصی انجام می‌شود. بااین‌حال، ناشناس‌ماندن کامل تقریباً غیرممکن است؛ برای مثال، خرید بیت کوین و فروش آن را می‌توانید مانند ارسال پیام ناشناس در نظر بگیرید. یعنی می‌توان تراکنش‌های یک نام مستعار را پیگیری کرد.

نام مستعار شما، همان آدرسی است که کمک می‌کند تا پس از خرید بیت کوین و یا مبادله‌ی آن، ارزهای خود را دریافت ‌کنید. به‌این‌ترتیب، آدرس شما به هویتتان مرتبط می‌شود و امکان ردیابی تراکنش‌هایتان وجود دارد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال بیت کوین کدام‌اند؟

برای اینکه با عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز BTC بیشتر آشنا شوید، باید به مزایا و معایب این ارز، توجه داشته باشید.

مزایای ارز دیجیتال بیت کوین

 • هیچ دولتی شبکه‌ی ارز دیجیتال بیت کوین را کنترل نمی‌کند.
 • امنیت شبکه توسط گره‌ها تأمین می‌شود.
 • نسبت به سیستم‌های سنتی، کاربران کنترل بیشتری بر دارایی‌های خود دارند.
 • امکان جعل هویت وجود ندارد.
 • نرخ هش شبکه‌ی ارز دیجیتال بیت کوین به‌طور مداوم بیشتر می‌شود.
 • در برابر حملات سایبری، امنیت بسیار بالایی دارد.

اطلاع از معایب این ارز دیجیتال به شما کمک می‌کند که در هنگام خرید بیت کوین آگاهانه عمل کنید:

 • برخی از دولت‌ها تلاش می‌کنند که خرید و فروش بیت کوین را غیرقانونی اعلام کنند و یا آن را تحت کنترل بگیرند.
 • نوسانات قیمت ارز بیت کوین باعث می‌شود که بسیاری از افراد، از معامله و خرید بیت کوین بترسند.
 • از ارز دیجیتال بیت کوین برای مقاصد غیرقانونی نیز استفاده می‌شود.
 • برگشت‌ناپذیری تراکنش‌های بیت کوین باعث می‌شود که در صورت ارتکاب خطا، امکان اصلاح وجود نداشته باشد.

چه چیزی ارز دیجیتال بیت کوین را به نوع جدیدی از پول تبدیل می‌کند؟

بیت کوین ارزی جهانی است. استفاده از این ارز دیجیتال در سراسر جهان، بسیار راحت‌تر از پول نقد بوده و شما می‌توانید به‌راحتی آن را به نقاط مختلف دنیا ارسال کنید. ارز دیجیتال بیت کوین هیچ محدودیتی ندارد و در تمام ساعات هفته فعال است. علاوه‌بر آن، پس از ارسال، این ارز نیز مانند پول نقد، برگشت‌ناپذیر بوده و نمی‌توانید آن را از گیرنده، پس بگیرید.

همچنین، تراکنش‌های بیت کوین بسیار ارزان‌تر از ارزهای فیات است و برای خرید و فروش با بیت کوین، به ارائه‌ی اطلاعات اضافی، نیازی ندارید. از سوی دیگر، بیت کوین امنیت بسیار بالایی دارد و حتی تراکنش‌های آن از کارت‌های اعتباری نیز امن‌تر است. تابه‌حال هیچ‌کس نتوانسته بیت کوین را هک کند و امنیت این شبکه توسط بهترین مهندسان کامپیوتر بررسی شده است.

چه چیزی بیت کوین را منحصربه‌فرد می‌کند؟

این ارز دیجیتال ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که روی قیمت بیتکوین تاثیر می‌گذارند:

 • ایجاد انشعاب در بیت کوین باعث شکل‌گیری یک ارز جدید می‌شود.
 • بیت کوین کاملاً غیرمتمرکز است و بدون یک نهاد مرکزی کار می‌کند.
 • تراکنش‌های بیت کوین بدون نیاز به اعتماد انجام می‌شوند.
 • کمیاب‌بودن کوین‌ها، روی قیمت بیت کوین تاثیر مثبت می‌گذارد.
 • پاداش استخراج، افراد بیشتری را ترغیب می‌کند تا در حفظ امنیت این شبکه مشارکت داشته باشند.

چگونه از ارز دیجیتال بیت کوین استفاده کنیم؟

شما می‌توانید به خرید و فروش بیت کوین اقدام کرده و یا از آن برای دریافت خدمات و کالاها استفاده کنید. ازآنجایی‌که قیمت بیت کوین به دلار بسیار بالا است، مجبور نیستید که یک واحد کامل را خرج کنید، بلکه می‌توانید برای پرداخت هزینه، از واحدهای کوچک‌تر آن استفاده کنید.

اگرچه استفاده از بیت کوین هنوز به جریان اصلی مبادلات تبدیل نشده؛ اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ، مایکروسافت و ویکی‌پدیا، پرداخت با بیت کوین را فراهم کرده‌اند. علاوه‌بر آن، بسیاری از افراد با خرید بیت کوین روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. همچنین، به‌خاطر نوسانات قیمت لحظه ای بیت کوین بسیاری از معامله‌گران یا تریدرها از اختلاف قیمت ارز BTC سود کسب می‌کنند.

چرا بیت کوین برای محیط زیست مضر است؟

همان‌طور که گفتیم، بیت کوین توسط یک فرایند پرمصرف، به نام الگوریتم اثبات کار (PoW)، تولید می‌شود. برای ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین، کاربران زیادی باید سخت‌افزار کامپیوتری خود را به شبکه متصل کرده و با محاسباتی پیچیده، بلوک‌های جدید را بسازند. اصولاً ماینرها برای استخراج بیت کوین از دستگاه ماینر ASIC استفاده می‌کنند. این دستگاه مصرف برق بسیار بالایی دارد.

به گفته‌ی پژوهشگران آکسفورد، میزان انرژی‌ای که در سطح جهان برای تولید بیت کوین استفاده می‌شود، بسیار بالا است. گفته می‌شود که هر تراکنش شبکه‌ی ارز دیجیتال بیت کوین، به‌اندازه‌ی مصرف برق 74 روز یک خانواده‌ی آمریکایی، انرژی هدر می‌دهد.

چه چیزی به ارز دیجیتال بیت کوین ارزش می‌دهد؟

علاوه‌بر تمرکززدایی و شبکه‌ای قدرتمند، ویژگی‌های دیگری وجود دارند که بر ارزش و قیمت ارز بیت کوین اثر می‌گذارند:

 • برخلاف ارزهای تورمی، این ارز عرضه‌ی محدودی دارد که می‌تواند روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد.
 • بیت کوین مانند طلا بادوام است و هر کوین آن را می‌توان برای زمانی نامحدود مبادله کرد.
 • امکان انتقال بیت کوین، بدون محدودیت زمان و مکان، وجود دارد.
 • هواداران بسیار این ارز، باعث افزایش ارزش و قیمت بیت کوین می‌شوند.

چه تعدادی از کوین‌های ارز دیجیتال بیت کوین در گردش هستند؟

نرم‌افزار شبکه‌ی بیت کوین، تعداد عرضه‌ی آن را به 21 میلیون واحد محدود کرده است. ازآنجایی‌که بیت کوین از قبل ضرب نشده است، پیش از استخراج، هیچ کوینی در دسترس عموم قرار ندارد. کوین‌های جدید نیز به‌آرامی و در فرایند استخراج، به بازار کریپتو عرضه می‌شوند. در واقع، ماینرها با ارائه‌ی قدرت محاسباتی کامپیوتر خود و ایجاد بلوک‌های جدید، کوین‌های بیت کوین را آزاد می‌کنند.

در آغاز راه‌اندازی بیت کوین، پاداش ایجاد هر بلوک 50 واحد بود. در اثر هاوینگ بیت کوین، این میزان پاداش مدام کاهش پیدا می‌کند تا در نهایت، در سال 2140 کل واحدهای بیت کوین استخراج شوند. به‌این‌ترتیب، تعداد واحدهای در گردش بیت کوین حدود 18.6 میلیون است.

چگونه امنیت بیت کوین خود را حفظ کنیم؟

هنگام خرید و فروش بیت کوین، معمولاً معاملات خود را از طریق کامپیوتر خود انجام می‌دهید. ازآنجایی‌که کامپیوتر شما به اینترنت متصل است، احتمال دارد که بدافزارها و هکرها سرمایه‌ی شما را به سرقت ببرند. به‌خاطر همین، یکی از امن‌ترین روش‌های محافظت از ارز دیجیتال بیت کوین، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری است.

یک کیف پول سخت‌افزاری، کلید خصوصی شما را ایمن می‌کند و از بیت کوینهایتان خارج از کامپیوتر نگهداری خواهد کرد. همچنین، برای انجام تراکنش، باید کیف پول را به کامپیوتر متصل کنید؛ اما تمام مراحل امنیتی خارج از کامپیوتر شما انجام می‌شوند. به‌این‌ترتیب، احتمال هک و دستبرد ارزهای دیجیتال شما از بین می‌رود.

بااین‌حال، باید توجه داشته باشید که حتماً از کیف پول‌تان پشتیبان‌گیری کنید و مراقب باشید که به این کیف پول سخت‌افزاری آسیبی نرسد و یا اینکه آن را گم نکنید.

چرا ارز دیجیتال بیت کوین محبوب است؟

بیت کوین به‌عنوان اولین ارز رمزنگاری‌شده‌ی جهان، جایگاه خود را به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال به دست آورده و توانسته به پرطرف‌دارترین رمزارز دنیا تبدیل شود. ارز دیجیتال بیت کوین هواداران پروپاقرصی دارد و افراد بسیار مشهوری به معرفی و خرید بیت کوین اقدام کرده‌اند. به‌این‌ترتیب، این ارز دیجیتال به چیزی فراتر از یک سیستم پرداخت تبدیل شده است.

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول‌های بیت کوین نرم‌افزارهایی هستند که بر روی کامپیوتر و یا تلفن همراه شما اجرا می‌شوند. این کیف پول‌ها اجرای عملکردهایی مانند، نگهداری، دریافت و ارسال ارز دیجیتال را فراهم می‌کنند. در واقع، خود بیت کوین در این کیف پول‌ها نگهداری نمی‌شود؛ بلکه آن‌ها از کلیدهای رمزنگاری محافظت کرده و مالکیت مقداری بیت کوین را ثابت می‌کنند. البته نوع سخت‌افزاری کیف پول‌های بیت کوین نیز ارائه شده است.

هر بار که بیت کوین بین کیف پول‌ها جابه‌جا می‌شود، کلیدهای آن از یک کیف به کیف پولی دیگر منتقل خواهد شد. بیت کوین از سیستمی به نام رمزنگاری کلید عمومی (PKC) برای حفظ یکپارچگی بلاک چین خود استفاده می‌کند. این سیستم برای رمزنگاری و رمزگشایی پیام‌ها استفاده می‌شود. از این طریق، فقط افرادی که کلیدهای خصوصی خود را در اختیار داشته باشند، به ارزهای خود دسترسی دارند.

دو نوع کلید خصوصی و عمومی برای انجام تراکنش‌های بیت کوین موردنیاز است. هر دو کلید رشته‌هایی از اعداد و حروف الفبا هستند که امنیت تراکنش‌ها را تضمین می‌کنند. بیت کوین از روش ساخت یک‌طرفه‌ی کلید عمومی از کلید خصوصی استفاده کرده است؛ یعنی امکان ساخت کلید خصوصی از عمومی وجود ندارد و هرگز نباید کلید خصوصی خود را گم کنید.

چگونه کیف پول بیت کوین را انتخاب کنیم؟

نوع کیف پولی که انتخاب می‌کنید به استفاده و مقدار ذخیره‌سازی شما بستگی دارد. بااین‌حال، انواع کیف پول بیت کوین عبارت‌اند از:

سخت‌افزاری: کیف پول‌های سخت‌افزاری، مانند Ledger و Trezor، امن‌ترین گزینه‌های موجود هستند. البته کار با کیف پول سخت‌افزاری دشوارتر است و برای خرید آن‌ها هم باید هزینه‌ای را بپردازید. به‌خاطر همین، معمولاً این کیف پول‌ها توسط افراد حرفه‌ای و برای نگهداری از مقدار زیادی بیت کوین استفاده می‌شوند.

نرم‌افزاری: اگرچه این کیف‌ پول‌ها، کاربری ساده‌تری دارند؛ اما امنیت آن‌ها نسبت به گزینه‌های سخت‌افزاری پایین‌تر است. به‌‌این‌ترتیب، این کیف پول‌ها برای افراد تازه‌کار و نگهداری از مقدار کمتری بیت کوین مناسب هستند.

صرافی و وب: این کیف پول‌ها گزینه‌های دیگر ساده و رایگانی هستند که در دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلفی استفاده می‌شوند. البته معمولاً این کیف پول‌ها «گرم» محسوب می‌شوند و کلید خصوصی را نزد خودشان نگهداری می‌کنند. به چنین کیف پولی، اصطلاحاً «غیرحضانتی» گفته می‌شود که امنیت کمتری نسبت به گزینه‌های قبلی دارد. معمولاً از این کیف پول‌ها در صرافی‌ها و برای انجام معاملات استفاده می‌شود.

کاغذی: این کیف پول‌ها زمانی محبوبیت بالایی داشتند؛ زیرا گزینه‌ای آفلاین محسوب می‌شوند. ازآنجایی‌که نگهداری از آن‌ها دشوار است و به‌راحتی آسیب می‌بینند، کاربرد چندانی ندارند و فقط در مواردی خاص استفاده می‌شوند.

بهترین کیف پول‌های بیت کوین کدام‌اند؟

حالا که با انواع کیف پول آشنا شدید، حتما برای خرید بیت کوین به یک کیف پول خوب نیاز دارید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های بیت کوین را معرفی می‌کنیم:

 • کوین بیس (Coinbase): بهترین کیف پول برای مبتدیان است؛ چون‌که از نظر بصری جذاب بوده و امنیت بسیار بالایی دارد. همچنین، این کیف پول توسط یک صرافی معتبر جهانی ارائه شده است.
 • تراست ولت (Trust Wallet): تراست ولت بهترین گزینه‌ برای موبایل بوده و رابط کاربری دقیق و امنیت بالایی دارد. همچنین، این کیف پول از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTs) نیز پشتیبانی می‌کند. این کیف پول توسط مشهورترین صرافی دنیا، یعنی بایننس، ارائه شده است.
 • لدجر (Ledger): این کیف پول سخت‌افزاری از ارزهای زیادی پشتیبانی می‌کند و چارچوب امنیتی بالایی دارد. علاوه‌بر آن، با اتصال لدجر به برنامه‌ی کاربردی آن، می‌توانید خرید و فروش بیت کوین را نیز انجام دهید.
 • الکتروم (Electrum): به‌خاطر قابلیت سفارشی‌سازی و امنیت بالا، الکتروم بهترین گزینه برای کیف پول دسکتاپ محسوب می‌شود. این کیف پول که در سال 2011 معرفی شده، یکی از سرشناس‌ترین کیف پول‌های رمزنگاری‌شده‌ی امروز است.
 • بلو ولت (BlueWallet): ویژگی‌های گسترده، رابط کاربری ساده و امکان ادغام با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بلو ولت را به یکی از بهترین کیف پول‌های تلفن همراه تبدیل کرده است.

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

دستگاه‌های خودپرداز (ATMs) این ارز دیجیتال، کیوسک‌هایی هستند که امکان خرید بیت کوین را با کارت‌های اعتباری فراهم می‌کنند. البته برخی از آن‌ها، امکان فروش BTC را هم فراهم کرده‌اند. همچنین، آن‌ها می‌توانند به‌صورت دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاهی باشند که امکان پرداخت را با ارز دیجیتال بیت کوین ارائه می‌دهند.

نوع خدمات و پشتیبانی از کارت‌های مختلف، بستگی به شرکت ارائه‌دهنده‌ی ATM دارد. نکته‌ی جالب درباره‌ی این دستگاه‌ها این است که رسیدی را بابت تراکنش، به شما می‌دهند و در صورت بروز مشکل، با استفاده از آن رسید، می‌توانید پیگیر تراکنش خود باشید.

سخن پایانی

بیت کوین سرشناس‌ترین ارز دیجیتال دنیا است و روزانه افراد زیادی به خرید بیت کوین اقدام می‌کنند. در واقع، کل بازار کریپتو با رشد بیت کوین جان دوباره‌ای می‌گیرد و با کاهش قیمت بیت کوین، دچار ریزش می‌شود. به‌خاطر همین، ضروری است که تمام فعالان بازار رمزارزها، بیت کوین را به‌خوبی بشناسند و با جنبه‌های مختلف آن آشنا باشند.

سوالات متداول

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری‌شده است که از فناوری بلاک چین برای مبادلات همتابه‌همتا استفاده می‌کند. این ارز دیجیتال قصد دارد که در اختیار همه‌ی افراد قرار بگیرد و محدودیت‌های استفاده از دلار، یورو و… را از میان بردارد.

قیمت لحظه‌ای بیت کوین را کجا مشاهده کنیم؟

با مراجعه به صفحه بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال اینوکس، به‌راحتی می‌توانید قیمت لحظه‌ای بیت کوین را مشاهده کنید.

چگونه می‌توانیم بیت کوین بخریم؟

برای خرید بیت کوین کافی است که در صرافی اینوکس ثبت‌نام کرده، مراحل احراز هویت را پشت سر بگذارید و به‌راحتی به خرید بیت کوین با تومان و یا تتر اقدام کنید.

حداقل مقدار خرید بیت کوین با تومان چقدر است؟

هیچ محدودیتی برای خرید بیت کوین در صرافی اینوکس وجود ندارد و شما به‌راحتی و با کمترین هزینه می‌توانید به خرید بیت کوین اقدام کنید.

بیت کوین را کجا ذخیره کنیم؟

تقریباً می‌توان گفت که تمام کیف پول‌های ارز دیجیتال از بیت کوین پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، شما می‌توانید با کیف پول‌های مختلفی مانند تراست ولت، متامسک، کوین بیس و… این ارز دیجیتال را ذخیره کنید.