اصطلاحات و مفاهیم

تفاوت بازار پول و بازار سرمایه چیست؟

بازار پول و بازار سرمایه بازارهای واحدی به‌شمار نمی‌روند، بلکه دو بخش گسترده از سیستم مالی جهانی را به خود اختصاص می‌دهند. در بیان تفاوت بازار پول و بازار سرمایه می‌توان ذکر کرد :

  • بازار پول سرمایه‌گذاری‌هایی براساس بدهی کوتاه مدت است. این بازار از جریان مداوم نقدینگی بین دولت‌ها، شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسه‌های مالی، قرض دادن و قرض گرفتن برای یک مدت کوتاه و کمتر از یک سال، تشکیل شده است.
  • بازار سرمایه بازار مربوط به معاملات سهام و همچنین اوراق بهادار است. سهام و اوراق بهادار، دارایی‌های بلندمدتی هستند که موسسه‌های مالی، بروکرهای حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران فردی آن‌ها را می‌خرند.


بازار پول و بازار سرمایه به همراه یکدیگر بخش بزرگی از آن‌چه را که به اسم بازار مالی می‌شناسیم، تشکیل می‌دهند. در ادامه این مطلب از اینوکس با ما همراه شوید تا تفاوت بازار پول و بازار سرمایه را بیشتر بشناسید.

بازار پول چیست

بازار پول مکانی مناسب برای افراد، بانک‌ها و سایر شرکت‌ها و دولت‌ها است تا برای مدت کوتاهی، معمولا در عرض یک سال یا کمتر، نقدینگی جمع کنند. این بازار به این علت تشکیل شده است که کسب‌وکارها و دولت‌هایی که برای عملکرد خود به نقدینگی نیاز دارند، بتوانند آن را سریعا و با یک قیمت معقول به‌دست آورند و به‌همین علت کسب‌وکارهایی که بیشتر از حد نیاز خود نقدینگی دارند، می‌توانند از آن به این شکل استفاده کنند.


در توضیح تفاوت بازار پول و بازار سرمایه باید اشاره کنیم، سود بازار پول متوسط بوده اما ریسک آن کمتر است. ابزار استفاده شده در بازارهای پول شامل واریز، وام دادن با وثیقه، قبول کردن حواله و سفته می‌شود. از جمله موسسه‌های خارجی که در بازار پول فعالیت می‌کنند می‌تواند فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا) و بانک‌های تجاری را نام برد.


زمانی که یک دولت یا شرکت اوراق بدهی کوتاه مدت را منتشر می‌کند، هدف از آن معمولا تامین هزینه‌های عملکردی روزمره یا تامین سرمایه کاری است، نه افزایش سرمایه یا پروژه‌های بزرگ.

نقش بازار پول

بازار پول نقش مهمی در تضمین این امر ایفا می‌کند که بانک‌ها، سایر شرکت‌ها و دولت‌ها مقدار مناسبی از نقدینگی را به‌صورت روزانه حفظ می‌کنند، بدون این‌که از نظر مالی کم بیاورند یا نیاز به یک وام بزرگ داشته باشند و بدون این‌که پول اضافه‌ای را ذخیره کنند که سودی به همراه ندارد.

سرمایه‌گذاران فردی از بازار پول برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز خود در یک مکان امن و در دسترس استفاده می‌کنند. گزینه‌های زیادی برای این نوع سرمایه‌گذاری موجود است از جمله صندوق سرمایه‌گذاری مشترک که تمرکز آن روی صندوق سرمایه‌گذاری بازار پول ایالتی است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری شهرداری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری وزارت خزانه‌داری آمریکا.

بازار سرمایه چیست

بازار سرمایه محلی است که سهام و اوراق بهادار در آن‌جا معامله می‌شوند. تمام فعالیت‌های موجود در این بازار در هر لحظه برای تاثیر آن بر سلامت اقتصاد، وضعیت هر صنعت فعال در این بازار و توافق عمومی برای آینده کوتاه مدت بررسی می‌شوند.


هدف اصلی موسسه‌ها و شرکت‌هایی که وارد بازارهای سرمایه می‌شوند جمع‌آوری سرمایه برای اهداف بلند مدتشان است که معمولا این اهداف توسعه کسب‌وکارهای آن‌ها و افزایش درآمدشان است. این موسسه‌ها و شرکت‌ها با انتشار سهام و فروش اوراق قرضه شرکتی، سرمایه لازم را به‌دست می‌آورند.

تقسیم‌بندی بازار سرمایه

بازار سرمایه تقریبا به دو بازار اصلی و بازار ثانویه تقسیم‌بندی می‌شود. شرکتی که سهام یا اوراق قرضه جدید منتشر می‌کند، آن را برای فروش مستقیم به موسسه‌ها و سرمایه‌گذاران در بازار اصلی قرار می‌دهد.


اگر خریداران تصمیم به فروش اوراق یا سهام خود بگیرند، آن‌ها این کار را در بازار ثانویه انجام می‌دهند. منتشرکننده اصلی آن اوراق یا سهام، فورا از فروش مجدد آن‌ها سود نمی‌برد. گرچه شرکت‌ها یقینا از افزایش قیمت سهام خود به مرور زمان نفع می‌برند.

تفاوت بازار پول و بازار سرمایه

  • در بیان تفاوت بازار پول و بازار سرمایه باید گفت که بازار پول یک سیستم وام‌دهی کوتاه مدت است. وام‌گیرندگان از آن برای تامین نقدینگی فعالیت خود استفاده می‌کنند. قرض‌دهندگان از آن برای به‌کار گرفتن نقدینگی بیکار خود استفاده می‌کنند.
  • بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت است. شرکت‌ها برای جمع‌آوری پول جهت توسعه کسب‌وکارهای خود اوراق بهادر و سهام منتشر می‌کنند. سرمایه‌گذاران این اوراق و سهام را می‌خرند تا در این رشد سهیم باشند.
  • بازار پول ریسک کمتری در مقایسه با بازار سرمایه دارد، در حالی‌که سوددهی بازار سرمایه به‌صورت بالقوه بیشتر است. البته ریسک بیشتری نیز دارد.
منبع
investopedia

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. وقتی تو گوگل سرچ کردم تفاوت بازار پولی و بازار سرمایه دیدم اینوکس رتبه یکه خیلی حال کردم. دمتون گرم بابت مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا