ارزهای دیجیتال

معرفی راه‌های مختلف استیک اتریوم: با ایمن سازی اتریوم، پاداش کسب کنید

استیکینگ اتریوم به نفع اکوسیستم آن است. هر کاربری با هر مقدار اتر می‌تواند به امن کردن شبکه کمک کند و پاداش به‌دست آورد. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا روش‌های مختلف استیک اتریوم را توضیح دهیم.

استیک کردن چیست؟

استیکینگ عمل واریز کردن 32 اتر برای فعال کردن نرم‌افزار ولیدیتور (validator) یا تاییدکننده است. شما با استفاده از این نرم افزار می‌توانید امنیت تراکنش‌های خود را تضمین کنید فرایندهایی که مربوط به تراکنش‌های شما می‌شود را مدیریت کنید. به‌عنوان یک ولیدیتور شما مسئول ذخیره‌سازی داده‌ها، پردازش تراکنش‌ها و اضافه کردن بلاک‌های جدید به بلاک چین هستید. انجام این کارها شبکه اتریوم را برای کاربران آن امن نگه می‌دارد و در این بین اتر به شما پاداش داده می‌شود.

اهمیت استیکینگ اتریوم چیست؟

استیک اتریوم مزایای زیادی دارد که در زیر به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کسب پاداش برای بهبود عملکرد شبکه

به اعمالی که به شبکه کمک کنند به توافق جمعی برسد، پاداش داده می‌شود. شما بابت راه‌اندازی نرم‌افزاری که به‌درستی تراکنش‌ها را در بلاک‌های جدید دسته‌بندی کرده و عمل سایر ولیدیتورها را بررسی می‌کند، پاداش دریافت خواهید کرد؛ چون به حفظ امنیت زنجیره کمک می‌کنید.

امنیت بهتر با افزایش استیک

هرچه تعداد اترهای بیشتری استیک شود، شبکه در برابر حملات قوی‌تر خواهد شد. چون برای کنترل اکثریت شبکه به اترهای بیشتری نیاز خواهد بود. برای این‌که فردی به تهدیدی برای شبکه تبدیل شود، باید حداکثر ولیدیتورها را در اختیار داشته باشد. یعنی باید اکثر اترهای داخل سیستم را کنترل کند که بسیار زیاد هستند!

ماندگاری بیشتر و خطر کمتر برای محیط زیست

افرادی که استیکینگ اتریوم را انجام می‌دهند برای شرکت در یک سیستم اثبات سهام نیاز به استفاده از کامپیوترهای بسیار قدرتمند ندارند و یک کامپیوتر خانگی یا گوشی هوشمند نیز کافی است. بنابراین اتریوم برای محیط زیست نیز خطر کمتری را خواهد داشت.

راه‌های مختلف استیک اتریوم

نحوه استیکینگ اتریوم به مقدار اتری بستگی دارد که می‌خواهید استیک کنید. برای فعالسازی ولیدیتور خود به حداقل 32 اتریوم نیاز دارید، اما امکان استیک مقدار اتر کمتری نیز وجود دارد. راه‌های مختلف این کار را به همراه نحوه استیک اتریوم درکیف پول تراست ولت، در زیر توضیح داده‌ایم که بسته به شرایط خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

استیک کردن در خانه ( Solo home staking)

این روش بهترین راه استیکینگ اتریوم است. بیشترین مقدار پاداش را کسب خواهید کرد، تمرکززدایی شبکه را بهبود می‌بخشید و هرگز نیازی نیست کنترل دارایی خود را به دست فرد دیگری بسپارید.

پیش‌نیازهای این نوع استیک اتریوم داشتن حداقل 32 اتریوم و یک کامپیوتر اختصاصی است که به‌صورت شبانه‌روزی و بدون قطعی به اینترنت وصل باشد.

مزایای استیک در خانه

 • حداکثر پاداش را مستقیما از پروتکل دریافت می‌کنید.
 • برای دسته‌بندی تراکنش‌ها در یک بلاک جدید یا بررسی عملکرد سایر ولیدیتورها پاداش دریافت می‌کنید تا امنیت زنجیره حفظ شود.
 • پس از مرج اتریوم، کارمزدهای تراکنش‌های سوخته نشده را برای بلاک‌هایی که پیشنهاد می‌کنید، دریافت خواهید کرد.

خطرات استیک در خانه

 • دارایی شما در خطر است.
 • برای آفلاین شدن جریمه‌هایی در نظر گرفته شده است که باید به اتر پرداخت کنید.

استفاده از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات استیک اتریوم

اگر دوست ندارید با سخت‌افزار خاصی سر و کار داشته باشید و همچنان می‌خواهید 32 اتر خود را استیک کنید، باید از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات استیک کردن استفاده کنید.

برای استفاده از آن‌ها معمولا باید مجموعه‌ای از اعتبارنامه‌های ولیدیتور را ایجاد کنید، کلیدهای امضای خود را برای آن‌ها آپلود کرده و 32 اتر خود را واریز کنید. انجام این کارها به سرویس مورد نظر اجازه می‌دهد کار اعتبارسنجی و تایید را به جای شما انجام دهد.

برای استفاده از این روش استیکینگ اتریوم باید اعتماد بسیار بالایی به خدمات‌دهنده آن داشته باشید. برای محدود کردن احتمال از دست رفتن دارایی شما، کلیدهای مربوط به برداشت اتر معمولا در اختیار خودتان خواهد بود.

مزایای استفاده از سرویس‌های ارائه استیک اتریوم

 • مقدار پاداش دریافتی معمولا پاداش کامل پروتکل بوده که از آن، کارمزد ماهیانه برای انجام کارهای گره کم شده است.
 • برای پیگیری ساده‌تر کلاینت ولیدیتور خود از داشبوردهایی می‌توانید استفاده کنید.

خطرات استفاده از سرویس‌های ارائه استیک اتریوم

 • خطرات استیک اتریوم در خانه برای این مورد نیز وجود دارد؛ شما باید به شرکت خدماتی نیز اعتماد کنید که دارایی شما امن بماند.
 • کلیدهای امضای خود را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهید که می‌تواند از آن سوء استفاده کند.

استفاده از استخرهای استیک اتریوم

کاربرانی که مقدار اتر آن‌ها از 32 عدد کمتر است یا نمی‌خواهند این مقدار را استیک کنند، باید برای استیکینگ اتریوم از استخرهای مخصوص آن استفاده کنند. بسیاری از این استخرها شامل ویژگی به اسم «نقدینگی سهام‌گذاری» (یا لیکویید استیکینگ) می‌شوند که یک توکن نقدینگی ERC-20 (نوعی سیستم رمزگذاری برای انتقال ارزهای دیجیتال که از امنیت بالایی برخوردار است) است که مقدار اتر استیک شده شما را نشان می‌دهد.

نقدینگی سهام‌گذاری باعث می‌شود هر زمانی که خواستید دارایی خود را خارج کنید و فرآیند استیک اتریوم مانند تعویض یک توکن باشد. این راه‌حل به کاربران اجازه می‌دهد کنترل دارایی خود را در کیف پول اتریوم‌شان به عهده داشته باشند.

استخرهای استیکینگ اتریوم در شبکه اتریوم فعال نیستند. شرکت‌های شخص ثالث یا شرکت‌هایی که به صورت واسطه، بستری را برای شما آماده می‌کنند تا به استخراج اتریوم، حتی با کمتر از 32 عدد اتر، بپردازید) آن‌ها را می‌سازد و استفاده از آن‌ها ریسک خودش را دارد.

مزایای استفاده از استخرهای استیک اتریوم

 • مقدار پاداش دریافتی به روش استیک کردن در استخرها بستگی دارد.
 • بسیاری از سرویس‌های استیکینگ اتریوم به این روش، یک یا بیشتر از یک توکن نقدینگی را ارائه می‌دهند که مقدار اتر استیک شده شما را به همراه سهمتان از پاداش‌های ولیدیتور نشان می‌دهد.
 • توکن‌های نقدینگی را می‌‌توانید در کیف پول خود نگه دارید و در حوزه دی فای از آن استفاده کنید یا اگر تصمیم به خروج از استخر گرفتید، آن‌ها را بفروشید.

خطرات استفاده از استخرهای استیک اتریوم

 • خطرات براساس روش انتخاب شده متفاوت هستند.
 • به طور کلی، ریسک ها ترکیبی از ریسک قرارداد، قرارداد هوشمند و ریسک اجرا هستند.

استفاده از خدمات صرافی‌های متمرکز

بسیاری از صرافی‌های متمرکز خدمات استیکینگ اتریوم دارند. استفاده از این خدمات اجازه می‌دهد از دارایی اتریوم خود با کمترین تلاش، سود به دست آورید.

فقط باید دقت کنید که این صرافی‌ها استخرهای بزرگ اتر را که تعداد ولیدیتورهای زیادی دارند، اداره می‌کنند. این موضوع می‌تواند برای شبکه و کاربران آن خطرناک باشد، چون یک هدف متمرکز بزرگ و نقطه شکست را ایجاد می‌کند، در نتیجه شبکه در برابر آسیب‌ها یا حملات آسیب‌پذیرتر است.


بیشتر بخوانید: معرفی ۷ وبسایت برتر برای فاست اتریوم، دریافت رایگان اتریوم!


روش استفاده از تراست ولت برای استیک کردن اتریوم

برای استیک اتریوم در تراست ولت باید از پروتکل دی فای به اسم Lido استفاده کنید. روش آن را در زیر توضیح دادیم:

 • وارد کیف پول تراست ولت خود شوید. مرورگر DApp تراست ولت را باز کرده و آدرس lido.fi را وارد کنید. همچنین می‌توانید از لیست DApps روی گزینه Lido Staking بزنید.
 • برای رفتن به مرحله بعد روی عبارت Stake now بزنید. اگر ولت شما خودکار متصل نیست، گزینه Connect Wallet را انتخاب کرده، با Terms of Use موافقت کنید و روی گزینه Trust بزنید.
 • در صفحه Stake Ether، مقدار موجودی اتر خود را خواهید دید. مقدار اتریومی را که می‌خواهید استیک کنید وارد کرده و روی گزینه Stake بزنید.
 • با انتخاب گزینه Send، تراکنش را تایید کنید. منتظر بمانید تراکنش پردازش شود.
 • اتریوم شما به استخر استیکینگ اتریوم فرستاده می‌شود و زمانی که به داشبورد کیف پول خود برگردید، مقدار اتر استیک شده را مشاهده خواهید کرد.
 • پس از استیک اتریوم، Lido کیف پول شما را با stETH شارژ خواهد کرد که مقدار آن روزانه به‌روزرسانی می‌شود و مقدار پاداش استیک را نشان می‌دهد.
 استیک کردن اتریوم با پروتکل دی فای به اسم Lido
استیک کردن اتریوم با پروتکل دی فای به اسم Lido

سخن نهایی

همان‌طور که متوجه شدید، راه‌های زیادی برای استیکینگ اتریوم وجود دارد. هر کدام از مواردی که در بالا توضیح دادیم برای کاربران متفاوتی مفید هستند و در نهایت باید با توجه به خطرات، مقدار پاداش، اعتماد به شخص ثالث و موجودی اتر خود، تصمیم به استفاده از آن‌ها بگیرید.

بعضی از این روش‌ها متمرکز و خطرناک‌تر از سایرین هستند. بنابراین با توجه به تحقیقات بیشتر خود تصمیم به استفاده از آن‌ها بگیرید، چون کسی جز خودتان مسئول دارایی‌های دیجیتال‌تان نیستید.

بابت استیک کردن اتریوم چه مقدار پاداش دریافت خواهید کرد؟

سرمایه‌گذاران با استیک اتریوم‌های خود سالیانه می‌توانند 10.1 درصد سود دریافت کنند.

چرا برای استیک اتریوم به 32 اتر نیاز دارم؟

برای این‌که یک ولیدیتور کامل در اتریوم 2.0 شوید، حداقل مقدار اتری که نیاز دارید، باید 32 عدد باشد.

آیا استیکینگ اتریوم برقرار است؟

پاسخ بله و خیر است. امکان استیک اتریوم از 1 دسامبر 2020 وجود داشته است اما زمانی که انتقال اتریوم از بستری به نام POW به POS و تغییر نام آن از ETH به ETH 2.0 رخ داد، اجماع اثبات سهام (POS) در زنجیره اختصاصی خود به‌صورت مجزا باقی ‌ماند. در حالی‌که شبکه فعلی اتریوم با استفاده از اجماع اثبات کار (POW)، به فعالیت ادامه می‌دهد.

منبع
ethereum

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا