ارزهای دیجیتال

پولکادات چیست و چطور پولکادات بخریم       

اگر یکی از دنبال‌کنندگان اخبار و وقایع مربوط به ارزهای دیجیتال هستید، بی‌شک نام پولکادات (Polkadot) را شنیده‌اید. پروژه‌ای که قصد توسعه نسل سوم وب را دارد و مهم‌ترین هدف آن تمرکز زدایی است. این رمزارز، از فناوری‌های جدیدی پشتیبانی می‌کند که در دیگر پروژه‌ها تا به الان استفاده نشده است. در این مقاله از اینوکس به بررسی اینکه ارز پولکادات چیست و ماهیت و کاربردهای آن می‌پردازیم.

ارز دیجیتال پولکادات

پروژه پولکادات یا ارز دیجیتال دات با نماد اختصاری DOT به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین پروژه‌های نسل جدید بلاک چین، چارچوبی برای ارتقا زنجیره‌های ناهمگن به حساب می‌آید. در اصل بیشترین تاثیرگذاری در این پروژه مربوط به ماهیت رمزارز پولکادات می‌شود که توجه بسیاری از سرمایه‌ گذاران، توسعه‌دهندگان و کاربران را به خود جلب کرده است. پولکادات به عنوان یکی از خلاقانه‌ترین پروژه‌ها در فضای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.


در یک تعریف جامع‌تر به سوال ارز دیجیتال پولکادات چیست، باید گفت که ماهیت رمزارز پولکادات به هماهنگی بلاک چین‌ها مربوط است و شبکه‌ای از بلاک چین‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کند. برای درک بهتر این تعریف می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در صورتی که هر شبکه بلاک چین، کار مخصوص به خود را انجام دهد، پولکادات با متصل کردن این شبکه‌ها یک هماهنگی بین آن‌ها ایجاد می‌کند. در نتیجه این هماهنگی یک چرخه از مجموعه از فرآیندها تشکیل می‌شود.

ارز دیجیتال پولکادات
ارز دیجیتال پولکادات


اگر بخواهیم تمام این تعاریف را در چارچوب یک مثال بیان کنیم، می‌توانیم به سامانه‌های مدیریتی اشاره کنیم. مثلا یک انبار را در نظر بگیرید که در آن از اجناس خاصی محافظت می‌شود. حال اگر کالای جدیدی وارد این انبار شود، بلافاصله در سامانه (یک زنجیره) ثبت می‌شود و سپس به شرکت‌های عضو یک سامانه جامع (زنجیره دیگر) اطلاع داده می‌شود. ارتباط بین این زنجیره‌ها را می‌توان نوعی از عملکرد پولکادات دانست.


یکی دیگر از اهداف اکوسیستم پولکادات، تلاش برای برطرف کردن بسیاری از محدودیت‌های شبکه‌های بلاک چینی است. از جمله این محدودیت‌ها، می‌توان به مقیاس‌پذیری و امنیت اشاره کرد که بلاک چین‌های نسل جدید، روی بهینه‌سازی این دو فاکتور متمرکز شده‌اند. در اصل با بهینه‌سازی محدودیت‌ها، پولکادات ویژگی‌های متمایز فناوری را به طور همزمان اجرا می‌کند.


اولین تفکرات برای شکل‌گیری ماهیت رمزارز پولکادات به همراه فناوری‌های شبکه‌اش در سال 2016 ایجاد شد. این پروژه در سال 2016 طراحی شد. البته چند سالی طول کشید تا به مرحله اجرا برسد. توکن DOT تا آگوست 2020 وارد صرافی‌های مطرح نشد و برای اولین بار در ماه ژوئن سال 2021 در صرافی معروف Coinbase لیست شد.


برای درک عمیق از اینکه پولکادات چیست باید گفت که پولکادات یک ایده و پروژه‌ای نوآورانه شناخته می‌شود. به طور کلی، ویژگی‌هایی که شبکه‌های بلاک چینی را متمایز می‌کند، عدم تمرکز، سرعت و امنیت در یک محیط غیرقابل اعتماد است. این در حالی است که بیشتر بلاک چین‌ها فقط تمایل به ارائه یک یا تعدادی از این ویژگی‌های متمایز دارند. در نتیجه با توجه به نوع معماری فعلی آنها، تدابیری برای حفظ همه ویژگی‌ها به طور همزمان اندیشیده نشده است.


به عنوان مثال، اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم در بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز، شناخته می‌شود. با این وجود، همچنان مقیاس‌پذیری قابل انتظاری ندارد و هزینه‌های فوق‌العاده بالایی دارد. این موضوع زمانی که ترافیک روی پلتفرم بالا باشد به اوج خود می‌رسد. از سوی دیگر، ایاس (EOS) یکی دیگر از ارزهای محبوب، به کمک تمرکز زدایی، وجود تراکنش‌های سریع و بدون کارمزد را تضمین می‌کند.


همه این شبکه‌ها از یکدیگر جدا هستند و اطلاعات کمی بین آن‌ها رد و بدل می‌شود. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید که از یک بانک به بانک دیگر نتوان هیچ مبلغی را منتقل کرد. بیایید یک مثال از دنیای واقعی بزنیم. قابلیت همکاری پروتکل‌های مرتبط با ایمیل‌ها این امکان را برای ما فراهم می‌کند که مثلاً اطلاعات را از یاهو به حساب جیمیل منتقل کنیم. در حال حاضر، فقدان چنین قابلیت همکاری، مانع از پذیرش گسترده فناوری بلاک چین شده و پولکادات قصد دارد همین مشکل را برطرف کند.

تاریخچه شبکه پولکادات

بعد از آشنایی با مبحث پولکادات چیست حال به بررسی تاریخچه آن می‌پردازیم. تاریخچه پولکادات ارتباط و پیوستگی‌های نزدیکی با اتریوم دارد. بنیان‌گذار آن دکتر گوین وود است که در مقطعی مدیر ارشد آموزش و توسعه‌دهنده اصلی اتریوم بود. او زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم، یعنی سالیدیتی (Solidity) را توسعه داد. به نوعی می‌توان گفت که گوین وود توسعه‌دهنده اصلی و سازنده اصلی اتریوم بود و ویتالیک بوترین، معمار و طراح اصلی آن. توسعه‌دهنده اصلی اتریوم، این پروژه را در سال 2016 ترک کرد تا یک بلاک چین تفکیک شده‌تر بسازد و در اکتبر همان سال، وایت پیپر پولکادات را منتشر کرد.

تاریخچه شبکه رمزارز پولکادات
تاریخچه شبکه پولکادات

در رابطه با این مقاله بخوانید : معرفی بهترین پروژه های وب ۳ برای سرمایه‌گذاری

زمانی که وود هنوز از اتریوم خارج نشده بود، شرکت فناوری بلاک چین EthCore را تأسیس کرد. این شرکت، فناوری زیرساخت بلاک چین، مانند چارچوب توسعه Substrate و شبکه پولکادات را توسعه داد. این نشان می دهد، گوین وود پیش از خروج از اتریوم، در فکر توسعه یک پروژه قدرتمندتر بود.

در سال 2017، وود بنیاد WEB3 را تأسیس کرد، یک نهاد خصوصی که برای حمایت از توسعه پولکادات و جمع‌آوری سرمایه به منظور توسعه آن تأسیس شده است. در جولای همان سال، اولین رویداد نامطلوب در این نهاد رخ داد. یک هکر از آسیب‌پذیری در کد کیف پول Multisig Parity سوء استفاده کرد و حدود 33 میلیون دلار را از سه کیف پول مختلف سرقت کرد.


در ماه اکتبر، این بنیاد میزبان عرضه اولیه کوین خود بود و موفق شد 145 میلیون دلار در کمتر از دو هفته جمع‌آوری کند. اتفاقی که باعث شد تا پولکادات را به یکی از بزرگترین ICOها تا آن زمان تبدیل کند.


تنها چند روز پس از فروش توکن خود، یک حادثه هک جدید را تجربه کرد. قراردادهای هوشمند ICO هک شد و 66 درصد از سرمایه جمع‌آوری شده (150 میلیون دلار) مسدود شد. این رویداد تاثیر مخرب زیادی روی پروژه گذاشت و سرعت پیشرفت آن را بسیار کند کرد.


در ماه‌های بعد، تیم بنیاد WEB3 از طریق راه‌های مختلف توانست بودجه کافی برای ادامه اهداف توسعه خود جمع‌آوری کند و تا سال 2019، تقریبا همه چیز به روال سابق بازگشت.

پولکادات چطور کار می‌کند

همان‌طور که در توضیح پولکادات چیست اشاره شد این پروژه تشکیل شده از چند نوع زنجیره است و این زنجیره‌ها با ارتباط با یکدیگر فرآیندی را انجام می‌دهند. پولکادات شامل یک شبکه اصلی، ریلی‌چین و بلاک چین‌های موازی به نام پاراچین است.
بیایید نگاهی دقیق‌تر به معماری شبکه، اجزای فنی آن و نحوه عملکرد این بلاک چین پیچیده بیندازیم.


پروتکل ریلی چین امنیت مشترک، اجماع و قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای را تعیین می‌کند. در اصل به وسیله ریلی‌چین امنیت بلاک چین‌ها تامین می‌شود. البته این تامین امنیت به شرط برقراری ارتباط و به اشتراک گذاشتن بلاک‌ها به منظور برقراری ارتباط زنجیره‌ها است. از سویی دیگر با ارتباط بین بلاک چین‌ها و به بیانی بهتر اشتراک‌گذاری بلاک‌ها، تراکنش‌ها به سرانجام می‌رسند.


ریلی چین عمدتاً برای ارائه حداقل عملکرد طراحی شده است. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند توسط این زنجیره پشتیبانی نمی‌شوند و مسئولیت اصلی زنجیره در هماهنگی سیستم و شکل‌گیری ساختار کلی آن است.


پاراچین‌ها در اصل شبکه‌های بلاک چینی هستند که نوعی حاکمیت بر شبکه اصلی دارند و برای استفاده موازی بین دیگر پاراچین‌ها به کار می‌روند.


علاوه بر این، پاراچین‌ها از امنیت و قابلیت همکاری ریلی‌چین برای نهایی شدن تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و از آن بهره می‌برند. استفاده از ریلی‌چین به سیستم پاراچین اجازه می‌دهد تا به صورت یکپارچه کار کند. این در حالی است که توسعه‌دهندگان و کاربران می‌توانند روی اهداف خاص دیگری تمرکز کنند. این اهداف شامل حریم خصوصی یا مقیاس‌پذیری می‌تواند باشد.


در اصل، پاراچین‌ها از مهم‌ترین مزیت شبکه که همان تثبیت امنیت پولکادات باشد، استفاده می‌کنند. همچنین انجام تراکنش‌های سریع و مقیاس‌پذیری بالا از دیگر امکاناتی است که در اختیار پاراچین قرار می‌گیرد.


پاراچین‌ها برای شرکت در شبکه باید اسلات‌هایی را اجاره کنند که تعداد آن‌ها به صد عدد محدود می‌شود. به دلیل محدودیت فضا، تخصیص اسلات پاراچین ممکن است در آینده تا حدودی رقابتی و چالش برانگیز شود.

چطور پولکادات بخریم

برای خرید پولکادات انتخاب‌های زیادی دارید. شما می‌توانید از صرافی‌های خارجی مانند کوکوین، پنکیک سواپ یا بایننس استفاده کنید. اگر کار با صرافی‌های غیرفارسی زبان برایتان دشوار است، صرافی‌های ایرانی، گزینه‌های خوبی برای خرید این رمزارز هستند. با این حال باید در انتخاب صرافی دقت کرد.
به طور کلی خرید از صرافی‌های ایرانی هزینه بیشتری در مقایسه با صرافی‌های خارجی دارد. در نتیجه بسیاری از افراد قصد خرید این رمزارز را از صرافی‌های خارجی دارند.

 صرافی‌های آنلاین پشتیبان‌کننده پولکادات

صرافی‌های زیادی هستند که رمزارز پولکادات را در پلتفرم خود به فروش می‌رسانند. با کلیک روی لینک یا عکس زیر می‌توانید لیست این صرافی‌ها را مشاهده کنید.

لیست صرافی‌های آنلاین خارجی پشتیبانی‌کننده از پولکادات

 صرافی‌های آنلاین پشتیبان‌کننده پولکادات
 صرافی‌های آنلاین پشتیبان‌کننده پولکادات

حراجی پولکادات چیست

حراجی پولکادات دقیقا اهداف این پروژه را به معنی واقعی کلمه نشان می‌دهد. در حراجی این رمزارز، اسلات‌های پاراچین شبکه به معرض حراج گذاشته می‌شود و به کاربران اجاره داده می‌شود. پاراچین‌ها به شبکه اصلی پولکادات متصل هستند و تا زمانی که اجاره، اعتبار داشته باشد از آن پشتیبانی می‌کنند. قطع کردن اتصال بین پاراچین‌ها با شبکه اصلی به راحتی توسط توسعه‌دهندگان پولکادات قابل انجام است.


در حال حاضر حراج پاراچین‌های پولکادات روی توکن‌های کوزاما (kusama) آزمایش می‌شود. توکن کوزاما یک مرحله آزمایشی برای انجام پروژه‌های اصلی در بستر دات است.


نحوه کلی کار برای شرکت در مناقصه پولکادات وام‌های جمعی است، اما به طور مستقیم و مستقل از وام‌های جمعی هم می‌توان اقدام کرد. شرکت مستقیم در حراج پاراچین بیشتر به‌وسیله پروژه‌هایی با ایده‌ها و توانمندی‌های مالی مناسب صورت می‌گیرد و برنده شدن در آن کار راحتی نیست.

شرکت در وام‌های جمعی

شرکت در وام‌های جمعی به وسیله توکن اصل شبکه یعنی دات (Dot) انجام می‌شود. در این حالت باید توکن‌های اصلی شبکه در بخش خاصی قفل شوند تا از سرمایه مربوط برای شرکت در مناقصه استفاده شود. این سرمایه بهتر است در پاراچین‌هایی سپرده شود که نتایج مطلوب‌تری داشته باشد. دریافت پاداش در وام‌های جمعی بستگی به برنده شدن پروژه مربوطه در مناقصه دارد.

چگونه در حراجی پولکادات شرکت کنیم

شرکت در حراجی پولکادات به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. رفته رفته صرافی‌های معتبر از جمله بایننس در فکر اضافه کردن قابلیت‌هایی برای پشتیبانی از مناقصه پاراچین‌های پولکادات می‌افتند. با این حال شرکت در مناقصه‌های پولکادات به وسیله برنامه رسمی پلتفرم پولکادات امکان‌پذیر است.


این برنامه با وجودی که رابط کاربری بسیار مناسبی دارد، اما فعالیت کردن در آن و شرکت در مناقصه می‌تواند برای بسیاری از افراد دشوار باشد. برنامه رسمی پوکادات یا همان Polkadot.JS از شما درخواست اعتبار حداقل 5 توکن دات را برای شرکت در مناقصه دارد. این 5 توکن دات را باید به یک crowdloan مشخص اختصاص دهید تا فرآیند مربوطه انجام شود.

تفاوت‌های بین بیت کوین و ارز دیجیتال پولکادات چیست

شبکه پولکادات و بیت‌کوین از نظر عملکرد تا حدودی متفاوت هستند. همچنین اهداف پولکادات چیزی فراتر از خواسته‌های بیت‌کوین است. بیت‌کوین در مسیر تبدیل شدن به اولین شبکه عمومی غیرمتمرکز (در سطح جهانی) برای پرداخت است و پولکادات به دنبال ساخت یک پلتفرم چند زنجیره‌ای است که امکان همکاری بین بلاک چین‌ها را با اهداف گوناگون فراهم می‌کند.

یک مقایسه شفاف‌تر، مقایسه بین کسب و کارها در این حوزه است. کسب و کارهای مبتنی بر پولکادات به دنبال انتقال اطلاعات بین شبکه‌ها هستند، در حالی که کسب و کارهای مبتنی بر بیت‌کوین بیشتر اهداف تجارتی و معاملاتی دارند.


از منظر فناوری، تفاوت اصلی در فرآیندهای الگوریتم اجماع است. بیت‌کوین از اثبات کار استفاده می‌کند و پولکادات اثبات سهام را دنبال می‌کند. شاید بتوان تا حدی قاطعانه نظر داد که الگوریتم اجماع پولکادات نسبت به بیت کوین برتری‌های بیشتری دارد.

تفاوت‌های بین اتریوم و پولکادات چیست

اتریوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است و در تلاش است تا یک بلاک چین برای تامین مالی به صورت توزیع شده باشد. این در حالی است که پولکادات اهداف دیگری را دنبال می‌کند.

تفاوت‌ اتریوم و پولکادات
تفاوت‌ اتریوم و پولکادات

در رابطه با این مقاله بخوانید :اتریوم چیست؟ تاریخچه، ویژگی‌ها و کاربردهای این رمز ارز آینده‌دار

هر دو پلتفرم برای توسعه‌دهندگانی طراحی شده‌اند که می‌خواهند برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند. همچنین هر دو پلتفرم رفع مقیاس‌پذیری بر اساس اجرای موازی را دنبال می‌کنند. با این حال، اتریوم با تکه تکه‌ها، پولکادات با پاراچین‌ها و پاراتریدها (زنجیره‌های موازی) تلاش می‌کند به آن دست یابد.


از منظر فناوری، اتریوم و پولکادات هر دو از الگوریتم اجماع اثبات کار تبعیت می‌کنند و تقریبا نحوه کار مشابهی دارند.

تفاوت‌های بین کاردانو و ارز دیجیتال پولکادات چیست

کاردانو و پولکادات پس از ساخت اتریوم طراحی شدند. هدف آن‌ها رفع برخی از محدودیت‌های ذاتی اتریوم است تا بتوانند در بالاترین حالت با این رمزارز رقابت کنند. همچنین هر دوی این رمزارزها سابقه مشترکی با اتریوم دارند چرا که هر دو توسط کلیدی‌ترین اعضای سابق اتریوم یعنی کوین وود و چارلز هاسکینسون ساخته شده‌اند.

کاردانو (Cardano) یک پلتفرم نسل سوم بلاک چین است که بر توسعه DApp تمرکز دارد. کاردانو با الگوریتم اثبات سهام کار می‌کند و اولین پلتفرمی است که از طریق روش‌های مبتنی بر شواهد توسعه یافته است. این ارز دیجیتال، فناوری‌های پیشگام را برای ارائه امنیت و پایداری ترکیب می‌کند. ترکیب این موارد برای برنامه‌های کاربردی، سیستم‌ها و جوامع غیرمتمرکز صورت می‌گیرد.


تا به اینجا درک کردید که پولکادات چیست و اینکه یک اکوسیستم کاربردی چند زنجیره‌ای است. این شبکه برای ساده‌سازی قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای با هدف کلی ایجاد قدرت توسعه نسل بعدی DApp ساخته شده است.

آینده ارز دیجیتال پولکادات چیست

با در نظر گرفتن ماهیت رمزارز پولکادات می‌توان آینده روشنی برای این ارز دیجیتال تعریف کرد. از آن جایی که سرمایه ‌گذاران و توسعه‌دهندگان زیادی از این دارایی دیجیتال حمایت کرده‌اند، به نظر می‌رسد قدم‌های رو به رشدی دارد.


دات به عنوان نشانه حاکمیتی پروتکل و برای ایمن‌سازی شبکه، آینده روشنی را ترسیم می‌کند. در اصل با توجه به موارد گفته شده، هدف پروژه ایجاد انگیزه مشارکت در شبکه با استفاده از پاداش دادن به شرکت‌کنندگان است. در واقع، به اشتراک گذاشتن DOTها با بازده سالانه 10 درصدی، یکی از با ارزش‌ترین مشوق‌ها در فضای کریپتو محسوب می‎‌شود.

آینده رمزارز پولکادات
آینده ارز دیجیتال پولکادات


شبکه پایدار و قابل اعتماد این پلتفرم نقطه مثبتی است تا سرمایه ‌گذاری‌ها در آن افزایش یابد. همچنین پایبندی به نقشه راه (Roadmap) به طی کردن مسیری امیدوارکننده برای پروژه کمک می‌کند. از منظر فناوری و ارزش اقتصادی، پولکادات یکی از مبتکرانه‌ترین نوآوری‌های صنعت بلاک چین محسوب می‌شود و ماه‌های آینده برای این دارایی دیجیتال حیاتی خواهند بود.

پولکادات و ریسک‌های آن

با توجه به جذابیت‌های زیاد پولکادات، علاقه زیاد نسبت به آن، چیز عجیبی نیست. با این حال، بررسی خطرات مدل پولکادات و رسیدگی به برخی از نگرانی‌های کلیدی نیز مهم است.


بزرگترین خطر برای پولکادات، وجود پلتفرم‌های متعدد است: رقابت بین پروژه‌های مختلف می‌تواند چالش بزرگی برای این رمزارز به حساب بیاید. در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های مطرح این حوزه در حال امتحان کردن الگوریتم اجماع اثبات سهام هستند که طبیعا ریسک‌ها را برای پولکادات بالا می‌برد. پلتفرم‌های رقیب شامل Polygon، Avalanche و Cosmos هستند.


پولکادات وجه مشترکی با اتریوم دارد و آن ایجاد پل ارتباطی بین شبکه‌های مختلف است. این پلتفرم در مقاطع حساس از جدا شدن اعضای خود از شبکه بلاک چینی، محافظت می‌کند.


این پروژه مطرح در سال 2017 و طی یک عملیات مخرب، دچار شکست‌های بزرگی شد که به موقعیت مالی و شهرت آن لطمه وارد کرد. بسیاری از فعالان حوزه کریپتو، این عملیات مخرب در شبکه را با اتفاقی که برای بیت‌کوین و اتریوم (در حال حاضر اتریوم کلاسیک) افتاد، مقایسه می‌کنند.


پولکادات مطمئناً برای رفع آسیب‌پذیری‌ها اقداماتی انجام داده است و احتمالاً به لطف این خسارات، معماری شبکه خود و به خصوص مراحل پیاده‌سازی آن را با فیلترهای سنگین‌تری کنترل می‌کند. سازندگان این ارز دیجیتال به خصوص شخص گوین وود به خوبی می‌دانند که وجود یک شکاف در ساختار چنین پروژه مطرحی، چقدر می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد.


در نهایت می‌توان به ویژگی جالب معماری ریلی چین نیز اشاره کرد که می‌تواند در نوع خود یک خطر بالقوه باشد. این واقعیت که برای پیوستن به ریلی‌چین پولکادات، بلاک چین‌ها در یک «حراج اسلات» پیشنهاد بدهند ممکن است ریسک‌هایی به دنبال داشته باشد. در این موقعیت است که پیشنهاد برنده با رمزارز DOT پرداخت می‌شود و برای مدت زمانی مشارکت آنها حفظ می‌شود.

پروژه‌های مهم در بستر پولکادات

همان‌طور که از ساختار شبکه پولکادات مشخص است، پروژه‌های آینده‌داری در این شبکه فعالیت می‌کنند که در ادامه به معرفی برخی از این پروژه‌ها می‌پردازیم:

1.کوزاما

کوزاما پروژه زیرمجموعه پولکادات است که بیشتر برای آزمایش طرح‌های جدید رمزارز دات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اصل کوزاما بستری را فراهم می‌کند تا توسعه‌دهندگان بتوانند بلاک چین خود را ایجاد کنند. یکی از مهم‌ترین نقاط قوت کوزاما، قابلیت رای‌گیری در این شبکه است که برای خیلی از اقدامات از نودها رای‌گیری می‌شود. این به نوبه خود بیان‌کننده یک دموکراسی کامل در شبکه‌های بلاک چینی است.

2.چین‌لینک

چین‌لینک یک پروژه مبتنی بر احتمال بارگیری و بارگذاری اطلاعات در شبکه‌های بلاک چینی است. در اصل این پروژه با شبکه غیرمتمرکز خود و با واسطه نودها، بارگیری و بارگذاری اطلاعات را از طریق سرویس شخص ثالث فراهم می‌کند. این رمزارز که روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کند، یکی از پروژه‌های موفق شبکه پولکادات هم محسوب می‌شود. با توجه به چنین رویکردی برای اتصال قراردادهای هوشمند با دنیای واقعی می‌توان آینده روشنی برای این پروژه در نظر گرفت.

3.آکالا

یکی از معروف‌ترین شرکت‌کنندگان در حراج پاراچین‌ها است که بیشتر خدمات مالی غیرمتمرکز در بستر پولکادات را ارئه می‌کند. خدمات این پروژه در حوزه‌های مختلف مالی از جمله وام‌دهی، وام‌گیری و استیکینگ ارائه می‌شود و از فرآیندهای منحصربه فردی استفاده می‌کند. آکالا از 2 پروتکل مختلف برای تامین نقدینگی و ایجاد استیبل‌کوین میان زنجیره‌ای استفاده می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله از اینوکس با ماهیت رمزارز پولکادات و اینکه پولکادات چیست به طور کامل آشنا شدیم. این دارایی دیجیتال از زمان شروع فعالیتش نشان داده که چه قابلیت‌هایی برای رشد دارد. سازندگان این رمزارز و توسعه‌دهندگان پروژه با رزومه فوق‌العاده‌ای که دارند توانسته‌اند یک مقبولیت قابل اتکا از جامعه کریپتو دریافت کنند.

سوالات متداول

پولکادات برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

موارد استفاده پولکادات محدودیت خاصی نداشته و تقریبا برای هر پروژه‌ای کاربرد دارد. اگر به پروژه‌های معروف در این شبکه نگاهی بیندازید متوجه گستردگی استفاده از این شبکه می‌شوید. اما کاربرد اصلی آن استفاده برای ارتباط بین شبکه‌های بلاک چینی و در نتیجه انجام فرایندهای موازی است.

آیا پولکادات سرمایه‌ گذاری خوبی است؟

جواب به این سوال بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد. اگر در دراز مدت این موضوع را در نظر بگیریم، پولکادات پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای سرمایه‌ گذاری دارد، اما در کوتاه‌مدت (صرف نظر از تغییرات ناگهانی و احساسی بازار) دارای یک تورم نسبی است که می‌تواند چندان سودده نباشد.

آیا پولکادات اتریوم است؟

پولکادات و اتریوم، دو رمزارزی هستند که وجه تشابهات زیادی با یکدیگر دارند، اما از اساس کاملا متفاوت هستند.

پولکادات به زبان ساده چیست؟

پولکادات شبکه بلاک چینی است که قصد ارتباط بین شبکه‌های بلاک چینی را دارد تا فرایندهای بزرگ و بهم پیوسته را تسهیل کند. با استفاده از این ارتباط بین شبکه‌ای، مقیاس‌پذیری و امنیت در شبکه بالا می‌رود.

آیا پولکادات آینده‌ای دارد؟

آینده پولکادات کاملا وابسته به بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص سرنوشت بیت‌کوین است. البته می‌توان گفت که تقریبا تمامی دارایی‌های دیجیتال موجود در بازار چنین وضعیتی دارند، اما صرف نظر از این وابستگی، ماهیت رمزارز پولکادات پتانسیل قابل توجهی برای رشد دارد.

سازنده اصلی پولکادات کیست؟

سازندگان پولکادات در اصل مجموع از چند نفر هستند که به قصد ساخت یک رقیب جدی برای اتریوم دست به کار شدند. گوین وود، رابرت هابرمایر و پیتر چابن سازندگان و ایده‌پردازان اصلی این پروژه هستند. البته هسته اصلی این پروژه را می‌توان گوین وود در نظر گرفت.

چرا پولکادات ارزش دارد؟

پاسخ به این سوال به ماهیت رمزارز پولکادات برمی‌گردد که توانمندی‌های زیاد آن برای مدیریت پروژه‌های پیچیده را نشان می‌دهد. همچنین قوانین حاکم بر شبکه پولکادات عملا نسبت به نسل سوم بلاک چین تغییرات محسوسی داشته و بسیار هوشمند شده است.

منبع
zoomarzfibotech

تحریریه اینوکس

تیم تحریریه اینوکس، متشکل از متخصصان و نویسندگان با سابقه در حوزه کریپتو و ترید سعی می‌کند مفاهیم و اخبار روز ارزهای دیجیتال را با کیفیت بالا در اختیار شما قرار دهد و پاسخگوی سوالات شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا